Low Grain Refrigerant Dehumidifier with Pump, 130 pt Tank Capacity, 22.43 x 20.81 x 37.81, Blue
$4,793.20
The 250-pint capacity Global Industrial® Low Grain Refrigerant Dehumidifier with Pump is designed for use in commercial and industrial environments and anywhere that accumulates high ambient humidity. This low-grain refrigerant system efficiently and quickly dehumidifies the air which reduces dry times for items like carpets and drywall. Its integrated pump allows for up to 10-ft vertical lift to drain the water, making it ideal for basements. Large 12″ pneumatic rubber wheels enable easy placement, ergonomic handles provide a secure grip, and the unit’s design allows it to be stacked when not in use to maximize vertical storage. Tank Capacity: 130 pt; Color(s): Blue; Output Per Day: 250 pt; Safety Features: Automatic Shut Off; Grounded Power Cord: Overcurrent Protection.
100 in stock
| Amps: | 6.0 A |
|---|---|
| Color(s): | Blue |
| Compliance Standards: | cETL Listed |
| Depth: | 20.81" |
| Global Product Type: | Dehumidifiers |
| Height: | 37.81" |
| Maximum Room Size: | 3,000 to 3,500 sq ft |
| Output Per Day: | 250 pt |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Safety Features: | Automatic Shut Off; Grounded Power Cord: Overcurrent Protection |
| Tank Capacity: | 130 pt |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Voltage: | 120 V |
| Width: | 22.43" |
Additional information
| Weight | 136.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.80 × 41.30 in |

Reviews
There are no reviews yet.