0
Natural Cork Roll, 48″ x 0.25″ x 96″, Tan
$613.59
Ghent Natural Cork Rolls are highly flexible, durable and self-healing, making them perfect for craft and hobby projects, insulation and soundproofing, designing and building your own corkboard as well as lining shelves. Rolled cork is easy to cut into any shape, to any dimensions. To create a tackboard, use a fiberboard backing to accommodate push pins. Gluing cork directly to walls is not recommended. Stand-Alone Product: Yes; Optional Accessory: No; Integral Component: No; Color(s): Tan.
100 in stock
| Additional Mounting Details: | Mount to Appropriate Board Backing Materials with Adhesive |
|---|---|
| Board-Like Surface Material(s): | Cork |
| Board-Like Surface Type: | Bulletin |
| Color Family: | Brown |
| Color(s): | Tan |
| Depth: | 0.25" |
| Disclaimer Statement: | Gluing cork directly to walls is not recommended. Use fiberboard backing to accept push pins. |
| Global Product Type: | Bulletin Tiles/Sheets/Rolls |
| Height (Max): | 96" |
| Integral Component: | No |
| Material(s): | Cork |
| Mounting Method: | Adhesive |
| Optional Accessory: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Stand-Alone Product: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 48" |
Additional information
| Weight | 7.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 48.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.