Magnetic Porcelain Whiteboard with Aluminum Frame, 48.5″ x 36.5″, White Surface, Satin Aluminum Frame
$1,232.63
Offering a superior writing surface and unsurpassed durability, Ghent’s Porcelain Magnetic Whiteboards were made with customers in mind. The 28-gauge porcelain-on-steel surface is mounted to a 0.38″ backing for added strength. The durable porcelain enameled surface keeps the dry erase board from scratching or denting, even when installed in high-traffic schools and offices. The wear-resistant surface does not absorb ink, eliminating staining and ghosting that would otherwise result from repeated use. The easy-to-wipe surface requires less cleaning, achieving a long-lasting bright white surface without the hassle. Ghent’s whiteboard holds magnets and can be used to post bulletins without worrying the announcement will be erased. Each board features a sleek satin aluminum frame with an accessory tray and protective end caps. Boards are shipped to you in Ghent’s worry-free packaging, designed specifically for shipping whiteboards. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Use Rating: Heavy/Frequent Use; Surface Material: Porcelain.
100 in stock
| Board Height: | 36.5" |
|---|---|
| Board Surface Type(s): | Dry Erase |
| Board Width: | 48.5" |
| Dedicated Projection Screen: | No |
| Flipchart Mounting System: | No |
| Frame Color/Finish: | Satin |
| Frame Material: | Aluminum |
| Global Product Type: | Dry Erase Boards - Wall-Mount |
| Magnetic Board Surface: | Yes |
| Mounting Details: | Wall-Mount Kit (Included) |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Preformatted Board Surface: | No |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Supports Custom Surface Formatting: | No |
| Surface Color: | White |
| Surface Material: | Porcelain |
| Surface Use Rating: | Heavy/Frequent Use |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 17.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.63 × 36.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.