M1 Porcelain Magnetic Whiteboard, 87.91″ x 48.5″, White Surface, Satin Aluminum Frame
$775.00
Unsurpassed in performance and durability, Ghent M1 Porcelain Magnetic Whiteboards are designed with communication, collaboration and learning in mind. Featuring a 28-gauge, porcelain-on-steel surface mounted to a strong, three-eighth inch thick backing, M1 boards deliver superior, scratch-, dent- and stain-resistant performance. Bright white surface also provides a high-contrast field for dry erase marker ink to pop outeven those sitting furthest away should be able to read the board clearly. Ideal for high-traffic environments, particularly schools and offices, their durable porcelain surface erases easily, without ghosting; and as the surface is made of porcelain-on-steel, a wide range of magnetic board accessories are also compatible, opening up a whole world of additional creative activities. Each board features a sleek frame and a built-in accessory tray with protective end caps, and all M1 boards are shipped in worry-free packaging, designed specifically for shipping porcelain boards damage-free. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Use Rating: Heavy/Frequent Use; Surface Material: Porcelain; Steel.
100 in stock
| Board Depth: | 0.63" |
|---|---|
| Board Height: | 48.5" |
| Board Surface Type(s): | Dry Erase |
| Board Width: | 87.91" |
| Dedicated Projection Screen: | No |
| Flipchart Mounting System: | No |
| Frame Color/Finish: | Satin |
| Frame Material: | Aluminum |
| Global Product Type: | Dry Erase Boards - Wall-Mount |
| Magnetic Board Surface: | Yes |
| Mounting Details: | L-Hangers (Included) |
| Package Includes: | L-Hanger Wall-Mount Hardware |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Preformatted Board Surface: | No |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Supports Custom Surface Formatting: | No |
| Surface Color: | White |
| Surface Material: | Porcelain; Steel |
| Surface Use Rating: | Heavy/Frequent Use |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight (Fully Assembled): | 40 lb |
Additional information
| Weight | 59.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.00 × 4.00 in |


Reviews
There are no reviews yet.