Magnetic Porcelain Whiteboard with Aluminum Frame and Maprail, 72.5″ x 60.47″, White Surface, Satin Aluminum Frame
$1,349.00
Providing long-lasting performance and durability, Ghent’s Porcelain Magnetic Whiteboards are made with customers in mind. The porcelain-on-steel surface is mounted to a solid backing for added strength that stands up to the rigors of the most high-use classrooms and offices. The durable scratch- and dent-resistant porcelain-enameled surface also ensures that your dry erase board never absorbs ink, eliminating the possibility of staining and ghosting. Easy-wipe surface requires less cleaning, too, so you can achieve a long-lasting bright white surface without the hassle. Use the magnetic surface to post flyers, bulletins, teaching accessories and more. Each board features a sleek satin aluminum frame with a matching cork-strip map rail and an accessory tray. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Material: Porcelain; Surface Color: White.
100 in stock
| Board Depth: | 3" |
|---|---|
| Board Height: | 60.47" |
| Board Surface Type(s): | Dry Erase |
| Board Width: | 72.5" |
| Dedicated Projection Screen: | No |
| Flipchart Mounting System: | No |
| Frame Color/Finish: | Satin |
| Frame Material: | Aluminum |
| Global Product Type: | Dry Erase Boards - Wall-Mount |
| Magnetic Board Surface: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Preformatted Board Surface: | No |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Supports Custom Surface Formatting: | No |
| Surface Color: | White |
| Surface Material: | Porcelain |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 116.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.00 × 5.00 in |


Reviews
There are no reviews yet.