0
Envision White Facial Tissue, 2-Ply, White, 100 Sheets/Box, 30 Boxes/Carton
$112.13
Economical and reliable. Two-ply tissues are soft, strong and absorbent. Decorative box matches any décor; perfect for the vanity or desktop. Tissue Type: Facial; Number of Plies: 2; Number of Sheets: 100/Box; Width: 8″.
100 in stock
| Color(s): | White |
|---|---|
| Compliance Standards: | EcoLogo Certified; EPA Safer Choice Label; Green Seal Certified |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type: | Facial Tissues |
| Length: | 8.38" |
| Number of Plies: | 2 |
| Number of Sheets: | 100/Box |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 15% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 85% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Flat Box |
| Tissue Type: | Facial |
| Total Recycled Content Percent: | 100% |
| Width: | 8" |
Additional information
| Weight | 12.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.75 × 9.63 in |

Reviews
There are no reviews yet.