0
DeskJet 4255e All-in-One Inkjet Printer, Copy/Print/Scan
$135.00
The HP DeskJet 4255e All in One Printer is a compact, wireless printer with an automatic document feeder, paired with the easiest-to-use print app. It effortlessly prints, scans and copies or faxes right from your smartphone. From labels to recipes, enjoy a seamless experience from the America’s most trusted printer brand. Accomplish more tasks while saving time with multi-page scanning and copying. Machine Functions: Copy; Print; Scan; Printing Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 8.5 ppm; Maximum Print Speed (Color): 5.5 ppm.
100 in stock
| Accepts Paper Size: | #10 Envelopes; 4" x 6"; 5" x 7"; 8" x 10"; Legal; Letter |
|---|---|
| Auto Document Feed/Sheets: | 35 |
| Borderless Printing: | No |
| B&W or Color Output: | Color |
| Color Depth: | 24 b |
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | USB; Wi-Fi |
| Copying Speed (Black): | 6 cpm |
| Copying Speed (Color): | 3 cpm |
| Depth: | 13.07" |
| Duplex Printing: | Manual |
| Global Product Type: | Printer, Copier, Scanner Multifunction Machines |
| Grayscale Halftones: | 256 |
| Height: | 7.87" |
| Individual Ink Cartridges: | Yes |
| LCD Display Format: | Icon LCD |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Machine Functions: | Copy; Print; Scan |
| Maximum Copies: | 9 |
| Maximum Memory: | 64 MB |
| Maximum Paper Size: | 8.5 x 14 |
| Maximum Print Speed (Black): | 8.5 ppm |
| Maximum Print Speed (Color): | 5.5 ppm |
| Model Name/Number: | DeskJet 4255e |
| Monthly Duty Cycle (Pages): | 1,000 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Chrome OS™; macOS® 10.14, 10.15, 11, 12, 13; Windows® 10, 11 |
| Paper Input: | 60 Sheet Input Tray |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 60 |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 60% |
| Power Consumption: | 2.8 W Peak |
| Power Requirements: | AC 100 V-240 V, 50 Hz/60 Hz |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 1200 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 4800 x 1200 dpi |
| Processor Speed: | 1 GHZ |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Scan Resolution (Width x Height): | 1200 x 1200 dpi |
| Standard Memory: | 64 MB |
| Total Recycled Content Percent: | 60% |
| Weight: | 10.6 lbs |
| Width: | 16.85" |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 13.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.94 × 9.53 in |

Reviews
There are no reviews yet.