0
Back Support, 13.5 x 4 x 13.8, Black
$24.75
Enhance ergonomics and sit up straighter with this back cushion. Compatible with most office chairs and car seats, this cushion helps reduce back pain by providing comfortable lumbar support and encouraging better posture. Vacuum-formed air pockets help keep you cool by improving airflow and gently massaging your back. Portable design for use almost anywhere. General Category: Seating Accessory; Sub-Category: Backrest; Color(s): Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Adjustability Features: | Adjustable Chair-Back Strap |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Depth: | 4" |
| Exterior/Surface Material(s): | Polyester |
| General Category: | Seating Accessory |
| Global Product Type: | Seat Cushions & Backrests |
| Height: | 13.8" |
| Number of Straps: | 1 |
| Pocket(s) Indicator: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Strap Material(s): | Nylon |
| Strap(s) Indicator: | Yes |
| Sub-Category: | Backrest |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | No |
| Width: | 13.5" |
Additional information
| Weight | 1.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.47 × 4.60 in |

Reviews
There are no reviews yet.