0
Snow-N-Ice Pet Friendly Ice Melt Pellets, 50 lb Bag
$31.15
Get rid of slippery ice with this Snow-N-Ice Melter. The patented non-corrosive formula delivers long-lasting deicing power and resists refreezing in extremely low temperatures while safeguarding structures and vegetation. It features a child and pet-safe formula that doesn’t leave an oily residue behind. Capacity (Weight): 50 lb; Product Packaging: Bag.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 50 lb |
|---|---|
| Global Product Type: | Ice Melts |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bag |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 50.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 15.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.