0
Store and Slide Latching Lid Storage Bin, 61 qt, 15.55 x 23.42 x 12.99, Clear
$61.39
Store and organize a variety of items with this stackable storage tote. Easy-glide disks offer smooth mobility and support effortless transport, while the latched lid keeps dust and dirt away, helping maintain the condition of stored goods. Stack similar boxes for efficient storage. This Store & Slide storage tote features durable transparent plastic for longevity and easy visibility. Number of Compartments: 1; Capacity (Volume): 61 qt; Material(s): Plastic; Material Family: Plastic.
100 in stock
| Capacity (Volume): | 61 qt |
|---|---|
| Closure Type: | Latching Lift-Off Lid |
| Color Family: | Clear |
| Color(s): | Clear |
| Depth: | 23.42" |
| Global Product Type: | Covered Boxes & Bins |
| Height: | 12.99" |
| Material Family: | Plastic |
| Material(s): | Plastic |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Stackable: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 15.55" |
Additional information
| Weight | 2.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.96 × 13.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.