0
Premium Antiglare Blur Privacy Monitor Filter for 21.5″ to 22″ Widescreen Flat Panel Monitor, 16:9/16:10 Aspect Ratio
$565.58
Keep your data secure and your LCD display’s delicate surface undamaged with this quality protective filter. Front view is clear; side view is blurred to keep sensitive data confidential. Neutral light tint delivers true color fidelity and reduces glare by 95%. The elegant, frameless design uses nonskid hanging clips. Includes microfiber cleaning cloth. Diagonal Monitor Size: 21.5″ to 22″; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Flat Frame; Maximum Antiglare Protection Percent: 95%.
100 in stock
| Aspect Ratio: | 16:9; 16:10 |
|---|---|
| Compliance Standards: | TAA Compliant |
| Diagonal Monitor Size: | 21.5" to 22" |
| Filter Material: | Acrylic |
| Filter Tint: | Neutral |
| Fits Device Type: | Flat Panel Monitor |
| Frame Color/Finish: | Black |
| Frame Material: | Plastic |
| Frame Type: | Flat Frame |
| Global Product Type: | Overscreen Monitor Filters |
| Maximum Antiglare Protection Percent: | 95% |
| Mounting Details: | Nonskid Hanging Clips |
| Package Includes: | Microfiber Cleaning Cloth |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Widescreen: | Yes |
Additional information
| Weight | 3.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 2.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.