0
Laptop Privacy Screen for 14″ Monitors, 16:9 Aspect Ratio
$55.19
Help protect the sensitive information on your laptop and reduce the chances of wandering eyes viewing confidential data on your screen. Limit the field of vision to +/- 30° so a person off to the side only sees a dark screen. They are easy to install, either with included frameless tab holders or double-sided tape. The reversible privacy screens also use an anti-reflective coating to reduce glare, and they filter out harmful blue light by up to 30 percent. Diagonal Monitor Size: 14″; Fits Device Type: Laptops; Frame Type: Frameless; Maximum Antiglare Protection Percent: 30%.
100 in stock
| Aspect Ratio: | 16:9 |
|---|---|
| Diagonal Monitor Size: | 14" |
| Filter Tint: | Black |
| Fits Device Type: | Laptops |
| Frame Type: | Frameless |
| Global Product Type: | Frameless Monitor Filters |
| Height: | 11.38" |
| Maximum Antiglare Protection Percent: | 30% |
| Mounting Details: | Double-Sided Tape; Tab Holders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Widescreen: | No |
| Width: | 8.25" |
Additional information
| Weight | 1.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 0.19 in |

Reviews
There are no reviews yet.