0
3-Outlet 3-USB Port Surge Protector, 3 AC Outlets/3 USB Ports, 5 ft Cord, White
$19.99
Do you want to take full advantage of the power outlets in your room? The LAX Gadgets outlet extender with USB ports will make the job easier for you. The extender offers three outlets and three USB Type-A ports, allowing you to plug in or charge two or more appliances at a time. Moreover, the outlet extender has a built-in light to keep your room illuminated at nighttime. Number of Outlets: 3 AC; 3 USB; Jacks/Ports: USB; Protection Type: Surge; Cord Length: 5 ft.
100 in stock
| Color(s): | White |
|---|---|
| Compliance Standards: | ETL |
| Cord Length: | 5 ft |
| Global Product Type: | Surge Protectors |
| Housing Material: | Plastic |
| Jacks/Ports: | USB |
| Number of Outlets: | 3 AC; 3 USB |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Protection Type: | Surge |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volts/Amperes: | 100-240 V; 3.4 A |
Additional information
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.90 × 2.60 in |

Reviews
There are no reviews yet.