0
Adhesive Putty, Removable, 2 oz
$2.78
Everyone’s throwback favorite lives on with Scotch® Removable Mounting Putty. This wondrously tactile putty adheres to your favorite poster, photo, or artwork and mounts effortlessly to a variety of surfaceseven rough, painted cinderblock. It removes easily from both your object and surface, and is up for being used again, and again. So, allow yourself to get a little nostalgic and mount that vintage rock poster with the functionally fun power of Scotch® Removable Mounting Putty. Adhesive Putty Type: Removable; For Use With: Film; Paper; Smooth Surfaces; Volume Capacity: 2 oz.
100 in stock
| Adhesive Putty Type: | Removable |
|---|---|
| Footnote 1: | White |
| For Use With: | Film; Paper; Smooth Surfaces |
| Global Product Type: | Bar-Type Adhesive Putty |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 2 oz |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 0.45 in |

Reviews
There are no reviews yet.