0
Peach Rings Candy, 1.8 oz Packet, 12/Box
$69.69
Have you ever noticed the first and primary ingredient in most traditional candy is sugar? Smart Sweets® is committed to innovating the delicious candy you know and love with less sugar. This candy has up to 88% less sugar per 50 g serving versus other traditional candy equivalents. Equal parts tangy and sweet, the Peach Rings delivers the peachy flavor you know and love. Now juicier, fruitier and softer. Food Type: Candy; Flavor: Peach; Capacity (Weight): 1.8 oz; Sugar Free: No.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 1.8 oz |
|---|---|
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | No |
| Contains Eggs: | No |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | No |
| Contains Sesame: | No |
| Contains Soy: | No |
| Contains Wheat: | No |
| Flavor: | Peach |
| Food Type: | Candy |
| Global Product Type: | Candy |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | No |
| Non-GMO: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Packet |
| Sugar Free: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vegan: | No |
Additional information
| Weight | 1.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.10 × 4.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.