0
Safe Step Pro Plus Ice Melt, 50 lbs Bag, 49/Pallet
$2,417.09
Powerful magnesium chloride/sodium chloride mix provides cost-effective, high-quality performance. High-visibility, bright blue crystals simplify even application. Effective down to -7° F. Capacity (Weight): 50 lbs; Product Packaging: Bag; Quantity: 49/Pallet.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 50 lbs |
|---|---|
| Global Product Type: | Ice Melts |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bag |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 2515.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 31.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.