0
Folding Table Dolly for Round Tables, 660 lb Capacity, 40.5 x 28 x 61.5, Brown
$684.00
This dolly stores and moves round folding tables with ease. Stack up to 10 vertically upright 71″ round tables on this sturdy, tubular steel dolly. The brown scratch-resistant powder-coated paint finish resists chipping even after years of rigorous use. This dolly has two handles, one front handle and four hard rubber casters (two that swivel) for easy maneuvering. Each caster boasts a 165 lb weight capacity for a total of 660 lbs. Color(s): Brown; Dolly Size: 40.5″ x 28″ x 61.5″; Maximum Weight Capacity: 660 lbs; Caster/Glide/Wheel Type: Two Swivel Casters; Two Stationary Hard Rubber Casters.
100 in stock
| Caster/Glide/Wheel Type: | Two Swivel Casters; Two Stationary Hard Rubber Casters |
|---|---|
| Caster/Wheel Size: | 4" x 1.25" |
| Color(s): | Brown |
| Compliance Standards: | MAS Certified Green |
| Dolly Size: | 40.5" x 28" x 61.5" |
| Global Product Type: | Platform Dollies |
| Material(s): | Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 660 lbs |
| Number of Wheels: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 40% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 40% |
Additional information
| Weight | 75.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.00 × 9.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.