0
InkJoy 700 RT Ballpoint Pen, Retractable, Medium 1 mm, Black Ink, White/Gray Barrel, Dozen
$29.31
Featuring a sleek and professional design, Paper Mate InkJoy 700RT Retractable Ballpoint Pens deliver a fluid writing experience that makes writing more fun. Equipped with the unique InkJoy writing system, these pens combine ultra-smooth ink with a writing-optimized ballpoint tip to deliver a seamless and dependable flow of ink that keeps pace with your thoughts. The contoured high-gloss barrel and integrated grip give you pinpoint control and added comfort while writing. Pen Sub-Brand & Product Family: InkJoy 700 RT; Pen Type: Ballpoint Pen; Pen Style: Retractable; Pen Tip Type: Conical.
100 in stock
| Airplane-Safe Ink: | Yes |
|---|---|
| Barrel Color: | White/Gray |
| Color Family: | Black |
| Compliance Standards: | Box Tops for Education |
| Erasable Ink: | No |
| Global Product Type: | Ballpoint Pens |
| Grip Type: | Rubber |
| Ink Color: | Black |
| Low-Viscosity Ink: | No |
| Pen Style: | Retractable |
| Pen Sub-Brand & Product Family: | InkJoy 700 RT |
| Pen Tip Type: | Conical |
| Pen Type: | Ballpoint Pen |
| Pocket Clip: | Yes |
| Point Size: | 1 mm |
| Point Size Type: | Medium |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Refillable: | No |
| Special Ink Properties: | Advanced Ink |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Visible Ink Supply: | No |
Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.13 × 2.88 in |

Reviews
There are no reviews yet.