0
Manila Top Tab Classification Folders, 2/5-Cut Tab, Expands 1.75″, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Manila, 10/Box
$32.58
Inner divider helps subdivide your documents within the folders. Includes one divider and four total fasteners. Made with 18 pt. Manila covers and dividers. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 2; Total Number of Fasteners: 6; Cover Tab Style: Top Tab.
100 in stock
| Color Family: | Manila |
|---|---|
| Cover Color: | Manila |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 18-pt Manila |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Divider Color: | Manila |
| Divider Fastener Capacity: | 1" |
| Divider Material: | 18-pt Manila |
| Divider Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 1.75" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 2 |
| Total Number of Fasteners: | 6 |
| Total Recycled Content Percent: | 10% |
Additional information
| Weight | 4.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.81 × 1.98 in |

Reviews
There are no reviews yet.