0
Heavy-Duty Pressboard Classification Folder, 2/5-Cut Tab, Expands 2″, 3 Dividers, 8 Fasteners, Legal Size, Brick Red, 10/Box
$893.85
These pressboard classification folders have fasteners to keep your documents in order and in place and dividers to categorize your paperwork. Made from heavyweight paper to better withstand wear and tear. Bonded fasteners keep paperwork ordered. Each folder is scored along the bottom so you can expand it to fit more paper inside. Folder Size: Legal; Total Number of Dividers: 3; Total Number of Fasteners: 8; Cover Tab Style: Top Tab.
100 in stock
| Color Family: | Red |
|---|---|
| Cover Color: | Brick Red |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Divider Color: | Brown |
| Divider Material: | 17-pt Pressboard |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 2" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Legal |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Green Information: | Cover is made from 65% recycled fiber and the dividers are made from 10% recycled fiber. |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 3 |
| Total Number of Fasteners: | 8 |
Additional information
| Weight | 4.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.03 × 2.93 in |

Reviews
There are no reviews yet.