Pressboard Classification Folders, 2/5 Tab, Expands 2.5″, 2 Full-Pocket Dividers, 6 Fasteners, Legal Size, Dark Green, 10/Box
$207.59
The perfect project file, Pendaflex® Pressboard Classification Folders with Full-Pocket Dividers are ideal for managing complex, subdivided files that contain important documents, forms, photos, drawings and supplemental materials that should not or cannot be punched. Each pocket divider is enclosed on three sides to keep its contents secure, and a thumb-cut notch on the pocket’s front face helps make retrieve easy. To accommodate traditional subdivisions, two-prong fasteners are embedded on each pocket’s front and back faces, and additional two-prong fasteners are embedded on the front and back covers’ interior faces. Heavyweight pressboard covers and a gusseted, accordion-style spine provide the durability required for frequently referenced files. Folder Size: Legal; Total Number of Dividers: 2; Total Number of Fasteners: 6; Cover Tab Style: Top Tab.
100 in stock
| Color Family: | Green |
|---|---|
| Cover Color: | Dark Green |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Divider Color: | Kraft |
| Divider Fastener Capacity: | 1" |
| Divider Material: | 11-pt Kraft |
| Divider Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 2.5" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Legal |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 2 |
| Total Number of Fasteners: | 6 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 4.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.33 × 2.23 in |

Reviews
There are no reviews yet.