0
Poly Zip Check Envelope, Zipper Closure, 10.13 x 5.13, Assorted Colors, 5/Pack
$18.40
Durable poly is tear- and moisture-resistant. Envelope provides superior document protection. Envelopes expand to 1-inch. Horizontal, file-style orientation makes it easy to insert and remove contents. For Checks. Seam Type: Weld; Security Tinted: No; Opening: Open Side; Envelopes/Mailers Closure: Zipper.
100 in stock
| Color Assortment: | Blue; Green; Purple; Red; Yellow |
|---|---|
| Color Family: | Multicolor |
| Color(s): | Assorted |
| Envelopes/Mailers Closure: | Zipper |
| Expansion: | 1" |
| Exterior Dimensions: | 10.13" x 5.13" |
| Exterior Material(s): | Polypropylene |
| Global Product Type: | Specialty Envelopes |
| Interior Dimensions: | 10 x 5 |
| Opening: | Open Side |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Seam Type: | Weld |
| Security Tinted: | No |
| Special Features: | For Checks |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Window Position: | Full Front |
| Window Size: | 10.13 x 5.13 |
Additional information
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 0.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.