0
Poly Document File, String and Button Closure, 10 x 13, Blue, 5/Pack
$9.51
Durable polypropylene material is wear, tear and water resistant. Acid free and archival safe. Great for organizing documents of all sizes. Flap and string closure keeps your documents safe and secure. Top open. Flap Type: Cheese Blade; Trade Size: Letter; Opening: Top; Envelopes/Mailers Closure: String & Button.
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Color(s): | Blue |
| Envelopes/Mailers Closure: | String & Button |
| Expansion: | 1.25" |
| Exterior Dimensions: | 10" x 13" |
| Exterior Material(s): | Polypropylene |
| Flap Type: | Cheese Blade |
| Global Product Type: | Specialty Envelopes |
| Opening: | Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Trade Size: | Letter |
Additional information
| Weight | 0.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 0.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.