0
Manila Fastener Folders, 1/3-Cut Tab: Assorted, 2 Fasteners, Legal Size, Manila, 50/Box
$94.73
Keep documents safe, secure and properly filed with Pendaflex® Manila Fastener Folders. Super-thin fasteners on the inside face of the folders’ covers accommodate two-hole punched papers, making it easy to subdivide documents and/or order them in sequential order as well as ensure that important documents remain in their proper place without unnecessarily bulking up files when the fasteners aren’t required. An under-cut front cover helps the back cover’s reinforced tab stand out, making both labeling and in-cabinet referencing easier. Folder Size: Legal; Total Number of Fasteners: 2; Cover Tab Style: Top Tab; Cover Tab Cut: 1/3-Cut.
100 in stock
| Color Family: | Manila |
|---|---|
| Cover Color: | Manila |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | Manila |
| Cover Tab Cut: | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position: | Assorted |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Folder Size: | Legal |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Total Number of Fasteners: | 2 |
Additional information
| Weight | 5.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.90 × 2.90 in |


Reviews
There are no reviews yet.