0
Heavy-Duty View Binders, 3 Rings, 1.5″ Capacity, 11 x 17, White
$32.90
Heavy-Duty View Binder is ideal for your tabloid- and legal-sized documents. Durable construction makes it ideal for frequent reference, and the 11 x 17 size is perfect for engineering documents, blueprints, planograms, financial spreadsheets, artwork, projects and more. Clear cover and spine allow you to easily customize your binder using free, easy-to-use designs and templates from Avery® Design & Print. Organize and secure loose sheets with two clear interior pockets. Pages lie flat with back mounted rings (exposed rivets on back). Slant Rings—Holds more sheets than same size round rings. Binder Type: Ring; Binder Style: View; Binder Size Capacity: 1.5″; Binder Sheet Capacity: 375.
100 in stock
| Back Cover Insert Size: | 11 x 17 |
|---|---|
| Binder Color(s): | White |
| Binder Pocket Description: | (1) Front Cover Pocket; (1) Back Cover Pocket |
| Binder Sheet Capacity: | 375 |
| Binder Sheet Size: | 11 x 17 |
| Binder Size Capacity: | 1.5" |
| Binder Style: | View |
| Binder Type: | Ring |
| Color Family: | White |
| Front Cover Insert Size: | 11 x 18 |
| Global Product Type: | Ring Binders |
| Insert Description: | Front; Spine; Back |
| Material(s): | Polypropylene |
| Number of Rings: | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 49% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Ring Mounting: | Back Cover |
| Ring Style: | Slant D-Ring |
| Special Features: | Slant Rings—Holds more sheets than same size round rings. |
| Spine Insert Size: | 1.5 x 11 |
| Total Recycled Content Percent: | 49% |
Additional information
| Weight | 2.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 2.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.