0
Refill for Pilot Acroball Advanced Ink Ballpoint Pens, Fine 0.7 mm Tip, Black Ink, 2/Pack
$7.13
Extend the life of your Acroball® ballpoint pen. Advanced ink refills provide the same incredibly smooth-writing, quick-drying, smear-free writing performance that Acroball® ballpoint pens are known for. Steel ball-in-socket tips ensure seamless, like-new performance. Water-resistant ink. Refills are compatible with Acroball® PureWhite, Colors, Pro, BCA, 300 and 1000 pens. Refill Format: Ballpoint; Refill For Series: Pilot® Acroball® 300, 1000, BCA, Colors, Pro, PureWhite Ballpoint Pens; Refill Ink Color: Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Airplane-Safe Ink: | Yes |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Erasable Ink: | No |
| Global Product Type: | Ballpoint Pen Refills |
| Low-Viscosity Ink: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Refill Format: | Ballpoint |
| Refill For Series: | Pilot® Acroball® 300, 1000, BCA, Colors, Pro, PureWhite Ballpoint Pens |
| Refill Ink Color: | Black |
| Tip/Nib Size [Num]: | 0.7 mm |
| Tip/Nib Size Type: | Fine |
| Tip/Nib Type: | Conical |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.88 × 0.15 in |


Reviews
There are no reviews yet.