0
Twin Bottle Eye Flush Station, 16 oz Bottles, 2 Bottles/Station
$59.08
Eye wash station holds twin bottles of sterile, isotonic buffered solution for use in emergency situations. Station provides fast and easy access to two full-size 16-ounce bottles of solution. Place convenient wall-mountable stations where they are needed most. Eye wash stations fully stocked with sterile solution are a vital step in ensuring employee safety. 2 Bottles/Station. Mounting Details: Wall; Depth: 3.75″; Height: 13.5″; Width: 16.5″.
100 in stock
| Depth: | 3.75" |
|---|---|
| Global Product Type: | Eye Wash Stations with Solution |
| Height: | 13.5" |
| Interior Volume Capacity: | 16 oz |
| Mounting Details: | Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | 2 Bottles/Station |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 16.5" |
Additional information
| Weight | 3.70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.30 × 3.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.