0
Premium Glass Board Dry Erase Marker, Broad Bullet Tip, Black, Dozen
$50.58
Optimized for use on contemporary, super smooth glass surface boards. Delivers bold color with best in class liquid ink delivery system. Low odor, easy to erase markers are great for any environment. Bullet tip creates thick, broad lines for messages that are clear and easy to read both up close and from a distance. Glass board dry-erase markers feature a see-through ink gauge to clearly see how much ink remains. Marker Ink Type: Dry Erase; Marker Tip Type: Bullet; Marker Tip Size (text): Broad; Marker Color(s): Black.
100 in stock
| Application: | Automatic Odor Control |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Compliance Standards: | Complies with the VOC (Volatile Organic Compound) Limits, including California; Complies with TSCA regulations |
| Disclaimer Statement: | Only fits Air Wick Freshmatic devices. |
| Global Product Type: | Dry Erase Markers |
| Global Product Type: | Aerosol Air Freshener/Odor Eliminator Refills |
| Marker Color(s): | Black |
| Marker Grade: | General Use |
| Marker Ink Type: | Dry Erase |
| Marker Tip Size (text): | Broad |
| Marker Tip Type: | Bullet |
| Physical Form: | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Aerosol Spray |
| Scent: | Fresh Waters |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 5.89 oz |
Additional information
| Weight | 0.40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.93 × 2.13 in |

Reviews
There are no reviews yet.