0
EZ Step 2-Step Folding Stool, 300 lb Capacity, 19.5 x 20.6 x 22.7, White, 3/Carton
$181.29
Lightweight construction resists rust and dents and takes little effort to clean. Setup and fold-down are easy for convenient transport and storage. Slim width takes up minimal storage space; stool stands upright on its own when folded. Has four skid-resistant foot pads. Number of Steps: 2; Step Stools Type: Folding Step Stool; Working Height: 22.7″; Frame Material: Plastic.
100 in stock
| Color(s): | White |
|---|---|
| Duty Rating: | 300 lbs |
| Folded Depth: | 20.6" |
| Folded Width: | 19.5" |
| Frame Material: | Plastic |
| Global Product Type: | Folding Step Stools |
| Number of Steps: | 2 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Step Stools Type: | Folding Step Stool |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Working Height: | 22.7" |
Additional information
| Weight | 20.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.13 × 15.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.