0
Site Safety Hanging Sign, 50 x 1 x 13, Multi-Lingual, Yellow
$64.28
The Rubbermaid Commercial Hanging Safety Sign, “Closed for Cleaning” is mounted on a twist-action pole that extends up to 50″ wide to prevent entry through even wide hospital doors. This safety sign is made of a soft, pliable material that rolls around the pole for easy storage when not in use. The color is both ANSI and OSHA-compliant. Multi-Lingual—Imprinted with “Closed for Cleaning” in English and Spanish. Frame Color: Yellow; Size: 50 x 1 x 13; Message(s): Closed For Cleaning; Cerrado Por Limpieza; Material(s): Fabric.
100 in stock
| Depth: | 1" |
|---|---|
| Frame Color: | Yellow |
| Global Product Type: | Facility Management Signs |
| Graphics Color(s): | Black |
| Height: | 13" |
| Material(s): | Fabric |
| Message(s): | Closed For Cleaning; Cerrado Por Limpieza |
| Mounting Details: | Torsion Action Pole |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangle |
| Size: | 50 x 1 x 13 |
| Special Features: | Multi-Lingual—Imprinted with "Closed for Cleaning" in English and Spanish. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 50" |
Additional information
| Weight | 1.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.80 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.