0
Web Foot Shrinkless Wet Mop Head, 20 oz, 5″ Headband, White
$20.03
Contains antimicrobial product protection, which inhibits the growth of bacteria that causes odors and stains. Withstands repeated launderings without shrinkage, while looped ends and tailbanding reduce tangling for like-new performance after every wash. Colorfast fibers will not shrink or fade with repeated launderings. Pre-laundered and pre-shrunk for longer product life. PVC-coated mesh headband prohibits moisture penetration and resists chemicals. Mop Head Type: Looped End; Application: General Purpose; Mop Head Style: Looped End; Mop Head Size: 20 oz.
100 in stock
| Application: | General Purpose |
|---|---|
| Global Product Type: | Wet Mop Heads |
| Headband Color: | Green |
| Headband Size: | 5" |
| Mop Head Color: | White |
| Mop Head Material: | Cotton/Synthetic |
| Mop Head Size: | 20 oz |
| Mop Head Style: | Looped End |
| Mop Head Type: | Looped End |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable: | Yes |
Additional information
| Weight | 1.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 3.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.