Lineage Big and Tall All-Mesh Task Chair, Supports Up to 400 lb, 19.5″ to 23.25″ Seat Height, Black Seat, Chrome Base
$1,109.99
The Lineage™ Big & Tall All-Mesh Task Chair is great for use in personal workspaces or conference rooms. Featuring suspension mesh on the seat and back cushions for extra breathability, the high-back design provides a roomy and comfortable chair. Height and tilt-lock mechanism is activated by a lever and cable system for easy adjustment, with tilt tension knob combined with adjustable lumbar support allows the user to customize this chair to their individual comfort level. Seat height is adjustable to suit a variety of users. Adjustable padded armrests are also included for a comfortable, ergonomic support. The sturdy, 29″ chrome metal base is mobile on heavy-duty, dual-casters for easy movement across the workspace. Rated up to 400 lbs. Recommended Application Area(s): Executive & Management; General Office & Task; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Arm Adjustability: | Yes |
|---|---|
| Armrest Color: | Black |
| Arms Included: | Yes |
| Arm Type: | Padded T-Bar |
| Asynchronous Control: | No |
| Back Color: | Black |
| Back Height Adjustment: | Yes |
| Back Height Maximum: | 24.5" |
| Back Surface Material: | Mesh |
| Back Surface Material Family: | Mesh |
| Back Width Maximum: | 22.83" |
| Base/Frame Color: | Chrome |
| Base/Frame Material(s): | Steel |
| Caster/Glide Details: | Five 2.17" Casters |
| Color Family: | Black |
| Compatible Flooring Type(s): | Hard Flooring; Low Pile Carpet |
| Disclaimer Statement: | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt: | No |
| Dual-Clutch Posture Control: | No |
| Global Product Type: | Big & Tall Office Chairs |
| Integral Lumbar Support: | No |
| Knee Tilt: | No |
| Multi-Task Control: | No |
| Overall Depth Maximum: | 32.75" |
| Overall Height Maximum: | 43.5" |
| Overall Height Minimum: | 39.75" |
| Overall Width Maximum: | 29.75" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Posture Lock: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Recommended Application Area(s): | Executive & Management; General Office & Task |
| Seat Color: | Black |
| Seat Depth Maximum: | 20" |
| Seat Glide Mechanism: | No |
| Seat Height Maximum: | 23.25" |
| Seat Height Minimum: | 19.5" |
| Seat Surface Material: | Mesh |
| Seat Surface Material Family: | Mesh |
| Seat Width Maximum: | 23.75" |
| Synchronized Knee Tilt: | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock: | Yes |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Variable Synchro-Tilt: | No |
| Weight Capacity: | Supports Up to 400 lb |
| Weight (Fully Assembled): | 58.4 lbs |
Additional information
| Weight | 64.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 15.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.