0
Wire Mobile File, Metal, 1 Shelf, 2 Bins, 14″ x 24″ x 20.5″, Metallic Gray
$205.01
Safco Wire Mobile File Cart accommodates both letter and legal hanging folders to keep your workspace organized and clutter-free. Constructed of steel wire with a powder coat finish and four swivel wheels, this sturdy cart rolls easily from room to room or tucks under most desks for easy storage. Use the bottom shelf for carrying reams of paper, binders, books and other office materials. Versatile cart is designed for use in offices, mailrooms, classrooms, dorm rooms and libraries. Material(s): Steel; Overall Material Type: Metal; Color Family: Gray; Overall Width: 14″.
100 in stock
| Bin Color(s): | Metallic Gray |
|---|---|
| Bin Quantity: | 2 |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Color Family: | Gray |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| Global Product Type: | Filing Carts |
| Lock: | No |
| Material(s): | Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 300 lb |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 24" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 14" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 15.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.63 × 3.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.