Mixx Recycling Center Rectangular Receptacle, 29 gal, Steel, Green
$620.00
This highly configurable and customizable recycling system is the perfect solution for any space, offering flexibility with its rectangular bases that can be arranged in numerous ways to meet your specific needs. Built to last, the sturdy steel construction features a durable powder-coated finish, ensuring long-lasting performance even in high-traffic environments. Choose between a topper or rectangular lid (sold separately) for added functionality, while the convenient retainer ring in each base securely holds the trash bag in place, preventing slips and spills. Whether you’re in an office, warehouse or public space, this versatile recycling system will help you maintain organization and efficiency. Waste Receptacle Type: Indoor Recycling Bin; Material(s): Steel; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 29 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Green |
| Depth: | 20.12" |
| Diameter: | 10.12" |
| Finish: | Powder Coated |
| Global Product Type: | Indoor Recycling Bins |
| Height: | 32.12" |
| Interior Volume Capacity: | 29 gal |
| Material(s): | Steel |
| Opening Size: | 6" x 16" |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycling Bin |
| Width: | 10.12" |
Additional information
| Weight | 34.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.50 × 13.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.