Plastic Step-On Receptacle, 8 gal, Metal, Black
$123.00
Ideal for offices, warehouses, garages and homes, this hard-working trash receptacle delivers reliable waste management with a design that balances functionality and convenience. Its ample capacity ensures fewer trips to empty the bin, while the foot pedal mechanism allows for hands-free, sanitary disposal, promoting a cleaner and safer environment. Crafted to be lightweight and easy to maneuver, it’s also a breeze to clean and maintain, making it a smart choice for high-traffic areas or busy households. Whether you’re tackling daily office waste or organizing your garage, this durable receptacle is built to keep up with your needs while helping maintain a tidy, hygienic space. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Metal; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 8 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Depth: | 16" |
| Diameter: | 16" |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 17.25" |
| Interior Volume Capacity: | 8 gal |
| Lid Type: | Foot-Lever Clamshell |
| Material(s): | Metal |
| Opening Type: | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width: | 16" |
Additional information
| Weight | 5.70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.50 × 16.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.