0
50-Gallon Rollout Wheels and Push Caps, Two 8″ Wheels, Black
$22.69
Breathe new life into your Rubbermaid Commercial 50-gal containers with this genuine replacement Rollout Wheel and Push Cap set. Keep your waste hauling effortless and efficient with these durable eight-inch wheels and secure push caps. Caster/Glide/Wheel: Wheel; Color(s): Black; Color Family: Black; Weight Capacity: 1,000 lb.
100 in stock
| Caster/Glide/Wheel: | Wheel |
|---|---|
| Caster Quantity: | 2 |
| Caster/Wheel Size: | 8" |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| For Use With: | Rubbermaid Commercial 1829410, 1829411, 1885830, 1886311, 1886312, 1971941, 1971943, 1971944, 1971946, 1971947, 1971949, 1971950, 1971952, 1971956, 1971958, 1971959, 1971961,1971962, 1971964, 2002450, 2002591, 2018381, 2018382, 2018383, 2018384, FG9W2700BLUE, FG9W2700GRAY, FG9W2700YEL, FG9W2728GRAY, FG9W2773BLUE |
| Global Product Type: | Waste Receptacle & Dolly Casters |
| Material(s): | Polyproylene |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight Capacity: | 1,000 lb |
| Wheel Type: | Rigid Caster |
Additional information
| Weight | 1.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 1.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.