0
Multipart Statement Pad, Two-Part Carbonless, 5.56 x 7.94, 50 Sets/Pad, 3 Pads/PK
$26.57
AdamsĀ® Multipart Statement Pads provide an easy, low-cost way to keep your customers’ accounts current. Flexible formatting provides space to capture all the important details, while the multipart, carbonless design allows you provide a credit purchase receipt to your customer while keeping clean copies for your records. The pad’s wraparound cover also allows you to place the front cover between sets as you fill out a form, minimizing the potential for write-through. Consecutively numbered sets simplify administrative bookkeeping. Form Type Details: Invoice/Receipt; Dated: No; Forms Per Page: 1; Form Size: 5.56 x 7.94.
100 in stock
| Color Family: | White |
|---|---|
| Columns per Sheet: | 7 |
| Copy Paper Color(s): | Canary |
| Copy Types: | Two-Part Carbonless |
| Cover Color(s): | Orange/Blue |
| Cover Material(s): | Paperboard (Front); 23-pt Chipboard (Back) |
| Dated: | No |
| Format Indicator: | Pad |
| Form Binding: | Taped |
| Form Quantity (Total): | 150 |
| Form Size: | 5.56 x 7.94 |
| Forms per Pad/Book: | 50 |
| Forms Per Page: | 1 |
| Form Type Details: | Invoice/Receipt |
| Global Product Type: | Sales & Work Order Forms |
| Interpack Quantity Description: | 50 Sets/Pad, 3 Pads/Pack |
| Numbering: | Preprinted Top Right |
| Numbering Color(s): | Red |
| Number of Entry Lines: | 14 |
| Paper Color(s): | White |
| Paper Stock: | 15 lb Bond |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Principal Heading(s): | Statement |
| Print and Ruling Color(s): | Blue |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Sheet Size: | 5.56 x 8.44 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.71 × 0.73 in |

Reviews
There are no reviews yet.