0
Barrier Fluid, Ocean Breeze Scent, 32 oz Bottle, 6/Carton
$147.42
Barrier Fluid is an oil-based liquid designed to float on top of fluid in a water-free urinal cartridge, a flushing urinal well or in a floor drain. This liquid puts a physical barrier between a liquid and the atmosphere, immediately sealing off bad odors at the source. Application: Bathrooms; Applicable Material: Drains; Urinals; Chemical Compound: Oil-Based; Dirt Types: Odor.
100 in stock
| Applicable Material: | Drains; Urinals |
|---|---|
| Application: | Bathrooms |
| Chemical Compound: | Oil-Based |
| Dirt Types: | Odor |
| Global Product Type: | Bowl Cleaners |
| Physical Form: | Liquid |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bottle |
| Scent: | Ocean Breeze |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 32 oz |
Additional information
| Weight | 12.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 10.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.