0
USB 3.0 SuperSpeed Hub, 4 Ports, Black
$159.69
With its superior design and construction, this four-port hub is ideal for a wide range of USB devices, including flash drives, external hard drives, external DVD players, MP3 players, digital cameras and other high-end applications. It is simple to use, with no special software, complicated set-up procedures or external power required-just plug it in and you’re ready to play. Allows you to add or remove a device at any time with no need to power down the computer. Backwards compatible with USB 2.0. Number of Ports: 4; Transfer Rate: 5 Gbps; Width: 6.3″; Depth: 3.2″.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Compliance Standards: | RoHS Compliant |
| Connector/Port/Interface: | USB 3.0 B; (4) USB 3.0 A |
| Connects Devices (From/To): | Hub to USB External Hard Drives, Cameras, and Printers |
| Depth: | 3.2" |
| For Device Type: | USB Enabled Devices |
| Global Product Type: | 4 Port Hubs |
| Height: | 8.3" |
| Number of Ports: | 4 |
| OEM/Compatible: | OEM |
| Operating System Compatibility: | Linux®; Mac®; Windows® |
| Package Includes: | AC Power Adapter; USB 3.0 Cable; User Manual |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Transfer Rate: | 5 Gbps |
| Width: | 6.3" |
Additional information
| Weight | 0.90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 8.30 in |

Reviews
There are no reviews yet.