0
Wirebound Memo Book, Narrow Rule, Red Cover, (50) 5 x 3 Sheets, 12/Pack
$57.38
Jot down ideas whenever they occur to you. Handy book is the perfect size for pockets, bags and purses. Spiral-bound, with a flexible, durable cover, it’s easy to fold open for quick one-handed notetaking. Pocket Sized: Yes; Book-Binding Type: Spiral Coil; Book-Binding Edge: Side; Cover Color: Red.
100 in stock
SKU: UNV20453
Categories: Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Log Books & Journals, Memo & Message Notebooks, Notebooks & Journals, Office, Office Paper, Paper & Printable Media
Brand: Universal®
| Book-Binding Edge: | Side |
|---|---|
| Book-Binding Type: | Spiral Coil |
| Book-Spine Length: | 5" |
| Book Width: | 3" |
| Color Family: | Red |
| Cover Color: | Red |
| Dated: | No |
| Global Product Type: | Memo & Message Notebooks |
| Number of Subjects/Sections: | 1 |
| Pocket Sized: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Sheet-Ruling Color: | Blue |
| Sheet Basis Weight (lb): | 15 lb Bond |
| Sheet Color: | White |
| Sheet Rule/Format Type: | Narrow Rule |
| Sheet Ruling Size: | 1/4" |
| Sheet Size (Bound-Side First): | 5 x 3 |
| Sheets per Book/Journal: | 50 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 2.36 in |
Be the first to review “Wirebound Memo Book, Narrow Rule, Red Cover, (50) 5 x 3 Sheets, 12/Pack” Cancel reply
Related products
-
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -
Lined Notes Pages for Planners/Organizers, 8.5 x 5.5, White Sheets, Undated, 30 Sheets
$8.99 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.