Mono Headset with Microphone and In-Line Remote, Black
$11.20
Mono headset with adjustable microphone and in-line remote combines clear sound, lasting comfort and versatile functionality, making it ideal for plug-and-play performance in a variety of applications. An ergonomic design with an adjustable headband and a soft, foam-covered earpiece help you get a comfortable fit. Boom-arm microphone features a 270° rotatable, reversible design that’s easy to position for optimal voice pickup, while allowing you to fit the headset for your left or right ear. An in-line remote features both volume up/down controls and a microphone on/off button. Hard-wired 5.25 ft cable features a standard, 3.5 mm TRRS end-jack. Headset Type: Monaural; Headset Style: Over The Head; Earpiece Type: Cushioned Over-The-Ear, Open-Back; Earpiece Material: Foam/Plastic.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Connecting Types: | 3.5 mm TRRS |
| Earpiece Material: | Foam/Plastic |
| Earpiece Type: | Cushioned Over-The-Ear, Open-Back |
| Footnote 1: | 30 Hz to 16 KHz microphone frequency-pickup range with a 58 dB SPL rating, 32 ohm driver resistance rating and 100 dB/mW efficiency rating with a 30 Hz to 16 KHz frequency-response range (no preamp required) |
| Global Product Type: | Monaural Headsets |
| Headset Features: | 5.25 ft Cable; Boom-Arm Microphone; Inline Microphone On/Off; Inline Volume Controls |
| Headset Style: | Over The Head |
| Headset Type: | Monaural |
| Microphone (Yes/No): | Ambient Noise Canceling; Cardioid Boom-Arm |
| Model Name/Number: | 70722 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Talk Time: | Unlimited |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.38 × 6.32 in |

Reviews
There are no reviews yet.