0
Transparent Shatter-Resistant Plastic Ruler, Standard/Metric, 6″ Long, Clear
$5.80
Total flexibility and clarity of measurement. Translucent color allows for viewing through to the page. Scaled metric and 1/16th. Scratch- and shatter-resistant to hold up to everyday use. Hang hole for convenient storage. Ruler Type: Standard/Metric; Length: 6″; Standard Scale: 1/16″; Metric Scale: Millimeters.
100 in stock
| Adhesive: | Self-Adhesive |
|---|---|
| Adhesive: | Self-Adhesive |
| Color(s): | Clear |
| Finish: | Glossy |
| Finish: | Glossy |
| Global Product Type: | Label Maker Multipurpose Labels |
| Global Product Type: | Label Maker Multipurpose Labels |
| Global Product Type: | Standard/Metric Rulers |
| Label Color(s): | Blue |
| Label Color(s): | Blue |
| Label Size - text: | 0.5" x 23 ft |
| Label Size - text: | 0.5" x 23 ft |
| Length: | 6" |
| Machine Compatibility: | DYMO® LabelManager®; DYMO® LabelPoint™; DYMO® LabelWriter® Duo; DYMO® Rhino; Older DYMO® Label Printers That Use D1 Tapes |
| Machine Compatibility: | DYMO® LabelManager®; DYMO® LabelPoint™; DYMO® LabelWriter® Duo; DYMO® Rhino; Older DYMO® Label Printers That Use D1 Tapes |
| Material(s): | Plastic |
| Material(s): | Polyester Coated |
| Material(s): | Polyester Coated |
| Metric Scale: | Millimeters |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printed Text Color(s): | Black |
| Printed Text Color(s): | Black |
| Rolls Per Unit: | 1 |
| Rolls Per Unit: | 1 |
| Ruler Type: | Standard/Metric |
| Special Features: | Label-Maker Tape Roll—Perfect for many tasks around the home or office, can be removed without leaving adhesive residue. |
| Special Features: | Label-Maker Tape Roll—Perfect for many tasks around the home or office, can be removed without leaving adhesive residue. |
| Standard Scale: | 1/16" |
| Text/Label Colors: | Black Print on Blue Tape |
| Text/Label Colors: | Black Print on Blue Tape |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.06 × 0.06 in |

Reviews
There are no reviews yet.