0
Home/Office Surge Protector, 12 AC Outlets, 6 ft Cord, 3,996 J, White/Black
$40.99
This surge protector is perfect for home office use. With six regular outlets and six Blockspace⢠outlets, it can handle even oversized printer and charger plugs. The convenient USB ports allow you to charge your phone or MP3 player while working, surfing or checking email. This surge protector keeps equipment safe and advanced power filtration to help maintain data integrity and optimal system performance. Number of Outlets: 12 AC; Joules Of Surge Protection: 3,996 J; Lines: 12; Protection Type: Power.
100 in stock
| Color(s): | White/Black |
|---|---|
| Compliance Standards: | cUL Listed; UL Listed |
| Connected Equipment Guarantee/Warranty: | $250,000 Lifetime |
| Cord Length: | 6 ft |
| Depth: | 1.63" |
| Diagnostics/Alarm/Status Light: | LED |
| Global Product Type: | Surge Protectors |
| Height: | 15.13" |
| Housing Material: | Plastic/Metal |
| Joules Of Surge Protection: | 3,996 J |
| Lines: | 12 |
| Number of Outlets: | 12 AC |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Protection Type: | Power |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volts/Amperes: | 110 V |
| Width: | 7.13" |
Additional information
| Weight | 2.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.01 × 1.57 in |

Reviews
There are no reviews yet.