0
WKB-7000 Keyboard, Gray/Black
$39.99
The Adesso WKB-7000 is a mini scissor-switch keyboard with a CoPilot AI hotkey that has the capability of working wirelessly through Bluetooth® and is built to make handling your daily computer tasks easier. This sleek keyboard uses switches that provide a more quiet, tactile and snappy response when typing. Wired/Wireless: Wireless; Maximum Wireless Range: 30 ft; Connector/Port/Interface: Bluetooth®; USB-C; For Device Type: Desktop; Laptop; Tablet.
100 in stock
| Batteries Included: | Yes |
|---|---|
| Batteries Required: | Yes |
| Color(s): | Gray/Black |
| Connector/Port/Interface: | Bluetooth®; USB-C |
| Depth: | 4.8" |
| Ergonomic: | No |
| For Device Type: | Desktop; Laptop; Tablet |
| Global Product Type: | USB Computer Keyboards |
| Height: | 0.7" |
| Keyboard Design: | Compact |
| Maximum Wireless Range: | 30 ft |
| Number of Keys: | 78 |
| Operating System Compatibility: | Android™; Linux®; Mac®; Windows® |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Batteries Required: | Polymer Rechargeable Battery |
| Width: | 11.1" |
| Wired/Wireless: | Wireless |
| Wrist Rest: | No |
Additional information
| Weight | 2.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.50 × 10.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.