Vision HD, 6 AA Batteries (Included), Metal
$33.99
Get crisp daylight in dark spaces any time of day or night. Energizer Vision HD with Digital Focus features MAXVIZ technology for an outstanding beam that replicates natural daylight. That’s a light up to 15 times brighter than standard LED technology produces. Plus, Energizer proprietary Digital Focus Technology allows you optimum control of your light, making it a bright flashlight with even better direct and peripheral vision. Early-morning fishing trips, late-night hiking, and even those unexpected blackouts from power outages will be a lot brighter with broad, high-definition vision. Simply push a button for the brilliance of daylight anytime with the Energizer Vision HD. Battery Type: Alkaline; Flashlights Type: LED; Power Source(s): 6 AA Batteries (Included); Voltage: 1.5 V.
100 in stock
| Batteries Included: | Yes |
|---|---|
| Battery Type: | Alkaline |
| Bulb Type: | LED |
| Color(s): | Metal |
| Flashlights Type: | LED |
| Global Product Type: | Standard LED Flashlights |
| Light Output: | 1,300 lm |
| Light Source: | LED |
| Lumens: | 1,300 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | 6 AA Batteries (Included) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Projection Distance: | 230 m |
| Run Time: | 4 h |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Voltage: | 1.5 V |
Additional information
| Weight | 1.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.24 × 10.06 in |

Reviews
There are no reviews yet.