Callisto 95 Laminators, 9″ Max Document Width, 5 mil Max Document Thickness
$314.99
Designed for small office applications the Callisto 95 laminator features HotSwap Technology allows users to change between different pouch and document thicknesses without waiting. Enjoy hot lamination for 3 or 5-mil pouches as well as cold pouches. The reverse mode disengages pouch for re-centering or removal. 9 1/2″ entry width accommodates multiple document sizes. Improved rapid 1 minute warm-up with InstaHeat Technology gets you laminating sooner. Rapid laminating speed up to 19″/minute. Auto shut-off prevents overheating when not in use. Includes laminating starter kit. Callisto™ 95 Laminator —9.5″ entry width. Laminator Supply Type: Hot/Cold; Use Rating: Moderate; Electric/Manual/Battery: Electric; Maximum Document Thickness: 5 mil.
100 in stock
| Adjustability Features: | Four Temperature Settings |
|---|---|
| Anti-Jam Features: | Manual Reverse |
| Auto Shut-Off: | Y |
| Compliance Standards: | cUL Listed; UL Listed |
| Depth: | 5.75" |
| Electric/Manual/Battery: | Electric |
| For Use With: | 3 to 5 mil Pouches |
| Frequency: | 60 Hz |
| Global Product Type: | Thermal Pouch Laminators |
| Height: | 4.25" |
| Laminating Speed: | 15" per min |
| Laminator Supply Type: | Hot/Cold |
| Maximum Document Size: | 9" |
| Maximum Document Thickness: | 5 mil |
| Package Includes: | (1) ImageLast™ Starter Kit; (10) 3 mil 8.5 x 11 Pouches |
| Portable: | Y |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Callisto™ 95 Laminator —9.5" entry width. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Use Rating: | Moderate |
| Voltage: | 120 V |
| Warm-Up Time: | 5 min |
| Width: | 17.75" |
Additional information
| Weight | 5.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.06 × 6.37 in |

Reviews
There are no reviews yet.