0
Retractable Utility Knife, 1.25″ Blade, 3.5″ Plastic Handle, Black/Gray
$6.61
The comfort grip Utility Knife offers high quality construction, versatility and follows our longstanding tradition of value. The knife has a durable high-impact case with a rubber grip. The retractable blade locks in four positions. Includes three blades housed in internal blade storage compartment in handle. Knife Type: Utility; Blade Type: Retractable; Blade Material: Steel; Number of Blades: 1.
100 in stock
SKU: GNS12243
Categories: A-Style Envelopes, Chair Accessories, Chairs, Stools & Seating Accessories, Cutlery, Cutting & Measuring Devices, Disposable Knives, Envelopes & Mail Supplies, Food, Foodservice, Furniture, Hand Tools, Janitorial & Facilities, Knives, Levels, Meals & Snack Bars, Measuring, Leveling & Inspection Tools, Office, Safety & Industrial, Safety Tapes, Snacks, Tape Measures, Toilet Tissues, Towels, Tissues & Dispensers, Workplace Safety & PPE
Brand: Sheffield
| Blade Length: | 1.25" |
|---|---|
| Blade Material: | Steel |
| Blade Shape: | Triangular |
| Blade Storage: | Yes |
| Blade Thickness: | 0.03" |
| Blade Type: | Retractable |
| Blade Width: | 2.44" |
| Color(s): | Black/Gray |
| Global Product Type: | Retractable Utility/Box Cutters |
| Handle Length: | 3.5" |
| Handle Material(s): | Plastic |
| Knife Type: | Utility |
| Number of Blades: | 1 |
| Package Includes: | (3) Blades |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.30 × 0.80 in |
Be the first to review “Retractable Utility Knife, 1.25″ Blade, 3.5″ Plastic Handle, Black/Gray” Cancel reply
Related products
-
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Sweet ‘N Salty Gluten-Free Dark Chocolate Sea Salt Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart -
Lined Notes Pages for Planners/Organizers, 8.5 x 5.5, White Sheets, Undated, 30 Sheets
$8.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.