Refrigerated Protein Bar, Dark Chocolate Almond, 2.2 oz Bar, 16/Carton
$143.11
Provides whole food nutrition that easily helps fuel any active lifestyle. 20+ organic superfoods including fruits, vegetables, seeds and oils offer a convenient dose of vitamin and mineral-dense nutrition. Contains whole food protein free of whey or soy. Low glycemic index helps keep you fuller, longer. Certified Non-GMO Project Verified to avoid synthetic pesticides or herbicides. Perfect BarsĀ® are stored in the fridge, no artificial preservatives here, but crafted to be enjoyed on the road, on the go, before work, after school or wherever life takes you. They stay fresh at room temperature from two to seven days depending on the product, just check the back of the bar for best guidance. Food Type: Nutrition & Snack Bars; Flavor: Dark Chocolate Almond; Capacity (Weight): 2.2 oz; Sugar Free: No.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 2.2 oz |
|---|---|
| Compliance Standards: | Kosher Certified; Certified Non-GMO Project Verified |
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | Yes |
| Contains Eggs: | Yes |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | Yes |
| Contains Sesame: | No |
| Contains Soy: | No |
| Contains Wheat: | No |
| Disclaimer Statement: | Produced on equipment also handling peanuts and tree nuts. May contain occasional nut shells. |
| Flavor: | Dark Chocolate Almond |
| Food Type: | Nutrition & Snack Bars |
| Global Product Type: | Nutrition Bars |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Non-GMO: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Sugar Free: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vegan: | No |
Additional information
| Weight | 3.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 6.25 in |
Related products
-
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
WorkStyle Monthly Desk Pad Calendar, 21.75 x 17, White Sheets, Teal Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$26.49 Add to cart -
WorkStyle Stitched Monthly Planner, 11 x 8.5, Sunbaked Clay Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$13.51 Add to cart -
Warm ‘N Chewy Gluten-Free Oatmeal/Chocolate Chip Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.