Refrigerated Protein Bar, Dark Chocolate Almond, 2.2 oz Bar, 16/Carton
$143.11
Provides whole food nutrition that easily helps fuel any active lifestyle. 20+ organic superfoods including fruits, vegetables, seeds and oils offer a convenient dose of vitamin and mineral-dense nutrition. Contains whole food protein free of whey or soy. Low glycemic index helps keep you fuller, longer. Certified Non-GMO Project Verified to avoid synthetic pesticides or herbicides. Perfect BarsĀ® are stored in the fridge, no artificial preservatives here, but crafted to be enjoyed on the road, on the go, before work, after school or wherever life takes you. They stay fresh at room temperature from two to seven days depending on the product, just check the back of the bar for best guidance. Food Type: Nutrition & Snack Bars; Flavor: Dark Chocolate Almond; Capacity (Weight): 2.2 oz; Sugar Free: No.
100 in stock
| Capacity (Weight): | 2.2 oz |
|---|---|
| Compliance Standards: | Kosher Certified; Certified Non-GMO Project Verified |
| Contains Crustacean/Shellfish: | No |
| Contains Dairy: | Yes |
| Contains Eggs: | Yes |
| Contains Fish: | No |
| Contains Nuts: | Yes |
| Contains Sesame: | No |
| Contains Soy: | No |
| Contains Wheat: | No |
| Disclaimer Statement: | Produced on equipment also handling peanuts and tree nuts. May contain occasional nut shells. |
| Flavor: | Dark Chocolate Almond |
| Food Type: | Nutrition & Snack Bars |
| Global Product Type: | Nutrition Bars |
| Gluten Free: | Yes |
| Kosher: | Yes |
| Non-GMO: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Bar |
| Sugar Free: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Vegan: | No |
Additional information
| Weight | 3.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 6.25 in |
Related products
-
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart -
Contempo Lite Academic Year Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.87, Black Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$24.09 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.