0
Emergency Eyewash Station 75 Series, 16 oz Bottle, 2 Bottles/Station, 4 Stations/Carton
$47.97
The NeutraFlush® Emergency Eyewash Station 75 Series delivers effective dual-action relief to wash and neutralize eye irritation on the spot. Designed for personal use, this portable or wall-mountable station includes sterile buffered rinse bottles with a protective dust cover. 2 Bottles/Station. Mounting Details: Portable; Wall; Depth: 12″; Height: 13.5″; Width: 4″.
100 in stock
| Compliance Standards: | ANSI Z358.1-2014 Compliant |
|---|---|
| Depth: | 12" |
| Global Product Type: | Eye Wash Stations with Solution |
| Height: | 13.5" |
| Interior Volume Capacity: | 16 oz |
| Mounting Details: | Portable; Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | 2 Bottles/Station |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 4" |
Additional information
| Weight | 18.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 14.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.